Rodosz és Kos sziget fórum

A Kos sziget Tanszék :)
Pontos idő: 2024.03.28. 23:57

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Fórum szabályok


Minden jöhet ide ami a szigettel kapcsolatos és nincs külön fóruma vagy alfóruma...mit érdemes megnézni, hova érdemes menni kirándulni, stb.



Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 10 hozzászólás ] 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Kos sziget
HozzászólásElküldve: 2010.04.19. 21:49 
Offline
Kezdő szigetes
Kezdő szigetes
Avatar

Csatlakozott: 2010.04.19. 20:30
Hozzászólások: 4
Kos az Égei-tenger keleti részén, Törökországtól alig 8 km-re található.Kis-Ázsia délnyugati, erősen tagolt partjai mentén sorakoznak a Dodekánészosz-szigetek. A Dodekanészosz elnevezés ugyan 12 szigetet jelent, a valóságban azonban 40 szigetből áll a szigetcsoport,melynek Kos a második legnépesebb szigete, de méreteit tekintve is a harmadik legnagyobb Rodosz, és Karpathosz után. Hossza 40 km, legnagyobb szélessége Kardaména és Masztahari között 12 km. Állandó lakosainak száma 22.000 fő. Az egyetlen görög sziget,melyet nem hegyek uralnak. Kos sík vidék, csak a nyugati vidéke dombos.Egyetlen nagyobb méretű hegy található rajta, a 846 méter magas Dikeosz.A síkságokon található szántóföldeken főleg gabonát termesztenek, a kisebb magánkertekben pedig zöldséget és gyümölcsöt. Éghajlata kellemes, a forró nyarak tikkasztó hőségét az északról fújó "meltemi" hűti. Télen viszont a szokatlanul sok napsütés, és gyakori záporesők teszik tavaszivá az időjárást.A bőséges télvégi és kora tavaszi csapadéktól szokatlanul dús, és buja a növényzet a szigeten.Kos hírnevét Hippokratész -(született i.e. 460 körül)-, a gyógyászat apja, és Apellész, a légies finomságáról és termékenységéről ismert festő alapozta meg.A gyógyulás, és a lélek szigetét azaz Kos-t, az Athénból induló hajójártatokkal, vagy repülővel kereshetjük fel, mely az Antimachia melletti Hippokratész-repülőtéren landol.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Mitológia - Aszklepiosz születése
HozzászólásElküldve: 2010.04.20. 20:42 
Offline
Kezdő szigetes
Kezdő szigetes

Csatlakozott: 2010.04.17. 23:09
Hozzászólások: 17
A történet Apollón isten és a kos szigeti szép Korónisz szerelmével kezdődött. A féltékeny Apollón, Delphoi-ba indulása előtt egy fehér varjúra bízta a lányt. Korónisz, méhében szerelmük gyümölcsével, megcsalta az istent és a hírrel a varjú azonnal Apollón után indult. Az isten, meghallván a szörnyű eseményt, első dühét a varjún töltötte ki azzal, hogy örök időkre feketévé változtatta a madarat és annak minden ivadékát (ez igaz is lehet, hisz ki látott már fehér varjút!). Apollón rögtön elpanaszolta a rajta esett sérelmet nővérének, Artemisznek, a vadászat istennőjének. Artemisz bosszúból halálra nyilazta Koróniszt. Amikor a lány teste már a halotti máglyán feküdt, Apollón nagyon megbánta tettét. Ugyan feléleszteni isteni mivolta ellenére sem tudta Koróniszt, de méhéből az utolsó pillanatban sikerült kiszabadítani közös gyermeküket. A kisfiút Aszklepiosznak nevezte el és a bölcs Kheiron kentaur barlangjába vitte. A gyermek nagyon okos volt, mire felcseperedett, megtanulta az orvoslás és a vadászat minden csínját-bínját. Tehát Kos sziget első orvosa Aszklepiosz volt. Az ő barlangja mellett fakadtak a gyógyító források magas vastartalmú vizei, e területen épült az első kórház. Aszkleiposz tudásban odáig jutott, hogy képes volt halottakat is életre kelteni. Zeusz ezért megharagudott rá és villámával halálra sújtotta. Aszkleiposz legjobb tanítványainak két fia és két lánya (Hügieia és Panakeia) bizonyult. A tudás később nemzedékről-nemzedékre szállt. A gyógyító szentély híre gyorsan terjedt, a világ minden részéből érkeztek a gyógyulni vágyók.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: A gyógyítás bölcsője és fellegvára -Hippokratesz szelleme
HozzászólásElküldve: 2010.04.20. 20:43 
Offline
Kezdő szigetes
Kezdő szigetes

Csatlakozott: 2010.04.17. 23:09
Hozzászólások: 17
Aiszklepiosznál is erősebbé vált a szigeten Hippokratesz kultusza. Hippokratesz az ókor klasszikus orvos alakja volt, ezen a szigeten látta meg a napvilágot Krisztus előtt 460-ban. Az itt élők őt apai ágon Aszklepiosz 18. vagy 19. leszármazottjának tekintik, anyai ágon pedig Heraklész 20. generációs utódjának tartják. A neves doktor nemcsak gyógyított, hanem tanított is, 57 írásos munkája maradt fenn az utókor számára. Ezek közül legnevezetesebb a ma is minden egészségügyi dolgozónak kötelezően betartandó orvosi eskü szövege. Hippokratesz elsőként hirdette a beteg megbecsülését, az orvosi alázatot és a teljes gyógyulás minden eszközzel történő elősegítését tartotta a legfontosabbnak. A víz mellett előszeretettel alkalmazta a különféle gyógyfüveket, a masszázsterápiát, a gyógytornát, a diétát, a hipnózist, a zenehallgatást, a lelki beszélgetéseket, a szabad levegőn való meditációt, a friss forrásvíz fogyasztását és a vallási szertartásokat. Abban az időben a gyógyítók az ember egészét nézték, a test és a lélek nem különült el szemléletükben, a fizikai betegségek okát a lélekben keresték. Ennek megfelelően Aszklepion úgy lett kialakítva, hogy a gyógyulás három szinten menjen végbe. Elsőként a fizikai, másodjára a lelki, végül a szellemi szinten. A szintek lépcsőzetesen emelkedtek, az egyik szintről a másikra csak akkor lehetett lépni, ha megtörtént a gyógyulás az alsóbb szinten. A negyedik teraszon maga a templom és az erdő volt, ahova a gyógyítók és a papok rendszeresen visszavonultak, hogy saját lelkükben is rendet teremtsenek. A kórházat folyamatosan bővítették és szépítették a hálás betegek adományaiból. Persze nemcsak a gazdagok gyógyulhattak, hanem a befolyt összegekből fedezték a szegény emberek kezelését is. A gyógyhely virágkorát az időszámításunk előtti 250 körül érte el, az egyiptomi Ptolemaidák idején. A szentélyben állítólag még Kleopátra is kezeltette magát.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Aszklepion - az ókori kórház
HozzászólásElküldve: 2010.04.20. 20:43 
Offline
Kezdő szigetes
Kezdő szigetes

Csatlakozott: 2010.04.17. 23:09
Hozzászólások: 17
Szűk kertkapun, majd összeérő lombú fák hűs árnya alatt érünk a négyszintes, mesterséges teraszok alá. Így romjaiban is fantasztikus látvány! Az első teraszon csupán néhány medence maradványai láthatók. Széles lépcsősoron jutunk fel a második szintre, mely korábban a kórház színteréül szolgált. Itt sajnos szinte semmi nem maradt pár márványoszlop töredékein kívül. Pedig hatalmas a terület, micsoda épületek állhattak itt hajdanán! Ugyan hány embert tudtak gyógyítani egyszerre? A harmadik szinten a lépcsősor mindkét oldalán a támfalként is szolgáló kövekből húsz boltívet alakítottak ki. Korábban ezekben álltak az adományozók szobrai. A fal mögött két földalatti szobát is felfedeztek az ásatások során, ez valószínűleg a fertőző betegek elkülönítésére szolgált. Néhány boltív alatt kis medence található, ebben gyűlt össze a gyógyforrás vize. A terasz jobb oldalán állt valamikor a Naiszkosz, azaz a kis szentély, melyet Claudius császár korában emeltek Aszklepiosz és lányai tiszteletére. Ebben a szentélyben tartották a szent kígyókat is. Ettől pár lépésnyire ismét medencék maradványait leljük fel. A terasz közepén áll az Aszklepiosz oltár, ez állítólag a legrégibb műemlék itt, valamikor i.e. 420 körül építették. Tőle jobbra és balra is egy-egy templom romjait, illetve csak két jón oszlop maradványait látjuk. Mellette állt a papok háza, mely a tanítók és főpapok lakhelyéül szolgált. Az ásatások során akadtak rá jó pár darab bronzból készült orvosi eszközre, melyek az első ilyen jellegű tárgyi emlékeknek számítanak. Ezen a teraszon hét hófehér korinthoszi oszlop mértani pontossággal áll egymás mellett, részben derékszöget bezárva, egyforma magasan, némely nézetből az összes csak egynek látszik. Aztán felkaptatva a fekete lépcsősoron a legfelső, azaz a negyedik teraszra, érünk. Itt állt egykoron a hatalmas, 35x20 méter alapterületű Aszklepiosz templom, melyet 108 óriási dór márványoszlop szegélyezett. A belső áldozati oltár mellett állították fel Aszklepiosz és Hügieia szobrát. Sajnos ebből sem sok minden maradt. Az alapok ugyan jól kivehetőek, a hajdani oltár helyét egy vastag oszloptöredék és rajta keresztbe fektetett széles kőtömb jelképezi. A terasz mögött és oldalt erdők következnek, ha van időnk és kedvünk, nyugodtan sétálgassunk az ösvények valamelyikén. Ha pedig elfáradtunk, akkor üljünk ki a terasz szélére és gyönyörködjünk a lábunk alatt elterülő csodás panorámában! Az ég kékje észrevétlenül kúszik a tintakék tenger színébe, a messzeségben feltűnnek a török partok, azaz a szemben fekvő Bodrum, a hajdani Halikarnasszosz! Itt már a látvány is gyógyít, nem kellenek ehhez füvek és pirulák!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Old Pyli
HozzászólásElküldve: 2010.04.21. 19:41 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2010.04.17. 18:51
Hozzászólások: 110
Évszázadok óta elhagyatott városka és a hegytetőn egy lovagvár kínál csodálatos panorámát, Zia-tól délre. Bár sziklás és helyenként meredek a feljutás a várba, de mindenképp érdemes felmenni a fantasztikus kilátásért. A várral szemközti hegyoldalban találsz egy kis kávézót, ahol isteni mézes-joghurtot adnak. Miközben elfogyasztod, gyönyörködhetsz a környező szigetekben. Old Pyli-be akár Zia-ból is eljuthatsz a kanyargós hegyi utakon vagy a főútról tudod még megközelíteni.
Kép

_________________
http://www.rhodes-kos.com


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Old Pyli
HozzászólásElküldve: 2010.05.02. 06:09 
Offline
Kezdő szigetes
Kezdő szigetes

Csatlakozott: 2010.04.17. 23:09
Hozzászólások: 17
Old Pyli állítólag a sziget legrégebbi lakott helye volt, a görög mitológia szerint Herkules itt bujkált valamikor. Nem csoda, hogy annak idején itt telepedtek meg az ősök, a hegyszirt oldalából és csúcsáról pazar kilátás tárul a szemünk elé. Alattunk a tintakék tenger, illetve az újabb települések, Pyli, Marmari, Mastichari. A valamikori falut most lombos erdő veszi körül, a romok teljesen beleolvadnak a tájba, a sziklaszirt ormán álló bizánci vár maradványait szabad szemmel nehéz felfedezni. Bal kéz felől meredek, kőből vájt lépcsősor vezet felfelé. Elsőként egy öreg kolostornál állhatunk meg, előtte kis haragláb áll, a harangocska magasan, ércesen kong. A lépcsősoron tovább haladva romos épületek között jutunk el a vár tövéig. Ismét kisebb templomot, de egy jóval nagyobb harangot találunk. Sétálhatunk az erdőben is, ahol mindig kecskenyájak legelésznek. Itt több apró kolostort fedezhetünk fel, belül üresek. Egyébként a település közel 180 éve lakatlan. 1830-ban egy kolerajárvány után néptelenedett el, a lakóházakat földig rombolták, a kolostorokkal pedig ugyanezt megtette az idő vasfoga. A sziklahasadékokban több forrás fakad, ezek vize az új falu felé vezetődik el.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Antimachia
HozzászólásElküldve: 2010.05.02. 06:19 
Offline
Kezdő szigetes
Kezdő szigetes

Csatlakozott: 2010.04.17. 23:09
Hozzászólások: 17
Antimachia erődje ugyan lepusztult állapotban van, de megér egy kitérőt. Antimachia városkában a helyi körforgalomban óvatosan kell haladni, mire felfedezhetjük a kis barna táblácskát (Castle), ami a helyes útirányt mutatja. Ne zavarjon meg senkit, hogy a hirtelen jobb oldali leágazásban egy laktanya áll, klasszikus kőkerítéssel, a tetején szöges dróttal. Az út ugyanis nem a katonai táborba vezet, hanem közvetlenül a kőfal alatt folytatódik. Készüljünk fel arra, hogy utunkat bamba kecskenyájak lassítják. A laktanya mögötti területről már látszik is a szomszéd dombháton álló, a korábban jobb napokat látott erőd. Sokkal nagyobb, mint gondolná az ember! A vár a johannita korból származik, jobbára börtönként funkcionált. A lakótoronyban élt a vár főparancsnoka. A főfalakat, a vár tornyát a bevezető fahíddal együtt szépen restaurálták, de maga a várudvar lepusztult, romos. Ennek ellenére jól kivehetők a korábbi gyalogutak, sétányok. Két kisebb templom, az Agiosz Parakevi és az Agiosz Nikolaosz áll az udvar közepén. A tenger felé néző várfalak nagy része rég ledőlt, a természet az egyik falmaradványba érdekes ovális ablakot vájt. Innét a legszebb a kilátás. Alattunk Mastichari apró házai, mellette jobbról a vakítóan fehér kiszáradt sóstó, mögötte pedig a mélykék tenger! Sajnos az idő vasfoga tönkretett mindent, a felújítás elmaradt, pedig a terület nagyon szép színtere lehetne várjátékoknak és színházi előadásoknak egyaránt. Egyre kevesebb turista keresi fel a helyet, talán pár év múlva feledésbe is merül. A falak helyett pedig csak kőhalmazok maradnak, melyet a helyiek ismét széthordanak, majd kezük nyomán a régi várból új házacskák születnek.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kos sziget
HozzászólásElküldve: 2010.06.13. 14:43 
Offline
Kezdő szigetes
Kezdő szigetes

Csatlakozott: 2010.06.13. 14:29
Hozzászólások: 1
Sziasztok!

Nem vagyok túl jártas a fórumozás témájában, viszont alig három hét múlva utazunk Kos szigetére. Félpanziós ellátással, szállással, szóval ezzel nincs gond. Amiben enyhén tanácstalanok vagyunk, hogy mennyi költőpénzt érdemes, szükséges vinni magunkkal. Ha ebben valaki tudna nekünk segíteni, azt megköszönjük! További szép napot!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kos sziget
HozzászólásElküldve: 2010.06.13. 20:33 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2010.04.17. 18:51
Hozzászólások: 110
Szia Hajni!
Először is üdvözöllek a Tanszék:) fórumán!
Mivel FP-vel lesztek ezért a napközbeni étkezések közül esetleg az ebéd a kritikus pont. Ha az átlag árakat vesszük alapul (itt a saját véleményem írom le) akkor kb. 4€-tól 15€-ig lehet egy főre kalkulálni az ebédet. Hogy jön ez ki? Pl. egy gyros olcsóbb helyen 1,5-2€ és hozzá mondjuk egy sör 2€ ;) , ez az alap, de ha kicsit komolyabb étkezést terveztek, akkor ez 10-15€ is lehet. Én mindig úgy kalkuláltam, hogy kettőnknek napi 20-30€ a FP-vel elég legyen, ebben legyen meg a napi söröcske és fagyi is. Ezt igazából majd Ti tudjátok, hogy mi fog megfelelni az igényeknek. Ehhez kapcsolódik még a fakultatív kirándulásokra szánt összeg is. Egy bodrumi út 17-46€ között van, attól függően, hogy egyénileg vagy iroda által mentek-e át + az esetleges ottani vásárlás ;) . Nisyros is kb. 15€/ fő. Tehát mondjuk napi 30€ x 7nap + fakultatív programok + ajándékok, esetleg motor vagy autó bérlés ~ szerintem kb. 400€. Mi kb. ennyit költöttünk hetente, de végig motort béreltünk és bodrumban valamint Kos szigetről is sok mindent hoztunk. Esetleg nem árt ha van Nálatok bankkártya, mert akár azt is lehet használni sok helyen, valamint kp-t is fel tudtok venni végszükség esetén.
Üdv ;)

_________________
http://www.rhodes-kos.com


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kos sziget
HozzászólásElküldve: 2015.08.15. 09:24 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2010.04.17. 18:51
Hozzászólások: 110
Tam-Tam beach, az egyik legszebb strand ;)

_________________
http://www.rhodes-kos.com


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 10 hozzászólás ] 

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség